Udruga dijabetičara Vojnić i stručnjaci iz Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac posjetili OŠ Vojnić

29 svi, 2024

Danas je Osnovnu školu Vojnić posjetila Udruga dijabetičara Vojnić u suradnji s predstavnicima Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac, s ciljem podizanja svijesti o šećernoj bolesti među učenicima i osobljem škole. U sklopu ove inicijative, održano je edukativno predavanje za učenike sedmih i osmih razreda, koje je vodila iskusna medicinska sestra.

Edukacija o šećernoj bolesti

Predavanje je obuhvatilo ključne aspekte šećerne bolesti, uključujući njene simptome, načine prevencije i kontrolu bolesti. Medicinska sestra je detaljno objasnila kako šećerna bolest utječe na tijelo te naglasila važnost ranog prepoznavanja simptoma i redovitih zdravstvenih pregleda. Poseban naglasak stavljen je na razliku između tipa 1 i tipa 2 dijabetesa, uz savjete o tome kako živjeti s dijabetesom i održavati kvalitetu života.

Zdrava prehrana za bolje zdravlje

Osim što je informirala učenike o šećernoj bolesti, također je naglasak stavljen na važnost zdrave prehrane. Učenici su imali priliku naučiti koje namirnice su korisne za njihovo zdravlje i kako pravilna prehrana može pomoći u prevenciji dijabetesa. Predavanje je obuhvatilo savjete o uravnoteženoj prehrani, važnosti vlakana, proteina i zdravih masti, te je pruženo nekoliko praktičnih savjeta za svakodnevno planiranje obroka.

Praktična primjena znanja

Nakon predavanja, učenici i djelatnici škole imali su priliku sudjelovati u praktičnom dijelu aktivnosti. Udruga dijabetičara Vojnić organizirala je besplatno testiranje šećera u krvi za sve zainteresirane. Medicinsko osoblje je stručno i pažljivo obavljalo vađenje krvi te su rezultati odmah bili dostupni. Ova aktivnost omogućila je učenicima i djelatnicima da saznaju svoj trenutni nivo šećera u krvi i dodatno se informiraju o važnosti redovitog praćenja zdravstvenog stanja.

Podrška i nastavak suradnje

Predavanje je bilo dobro prihvaćeno od strane učenika i djelatnika OŠ Vojnić. Ravnateljica škole zahvalila je Udruzi dijabetičara Vojnić i predstavnicima Sveučilišne klinike Vrhovac na njihovom trudu i doprinosu u edukaciji mladih o važnim zdravstvenim temama. Planira se nastavak suradnje s ciljem daljnjeg podizanja svijesti o zdravlju i prevenciji bolesti.

Natalija Kočiš Benković