Pčelarska udruga “Kesten” inspirira učenike o očuvanju pčelinje populacije

17 stu, 2023

Učenici Osnovne škole Vojnić imali su privilegiju ugostiti članove Pčelarske Udruge Kesten  koji su se predstavili kroz zanimljivu prezentaciju o uzgoju pčela. Uz simbolične poklone, učenici su imali priliku saznati više o važnosti pčela, njihovom uzgoju, te izazovima s kojima se suočava pčelarstvo, ali i probati njihove medne proizvode.

Pčelarska Udruga Kesten, predstavljena od strane gospodina E. Murtića, stručno je vodila učenike kroz raznolike aspekte pčelarstva, počevši od osnovnih dijelova pčelinje košnice pa sve do važnih detalja poput dimilice. Murtić je s entuzijazmom podijelio svoje bogato iskustvo u pčelarstvu te istaknuo važnost očuvanja pčelinje populacije te kako se brinuti o njihovom zdravlju.

Jedna od ključnih tema prezentacije bila je borba protiv nametnika i bolesti koje ugrožavaju pčele. Pčelari su objasnili učenicima kako prepoznati simptome bolesti, kako pravilno dimiti košnice te kako primijeniti lijekove na efikasan način. Naglašeno je kako je važno kontinuirano educirati mlade o očuvanju pčelinje populacije koja ima ključnu ulogu u oprašivanju biljaka i održavanju ekološke ravnoteže.

Posebna pažnja posvećena je i problemu pada broja pčela diljem svijeta. Pčelarska Udruga Kesten istaknula je važnost svakog pojedinca u očuvanju pčela te kako mali koraci, poput sadnje medonosnih biljaka, mogu imati značajan pozitivan utjecaj na pčelinju zajednicu.

Ravnateljica Mirjana Stojković izrazila je zadovoljstvo suradnjom i naglasila kako je ovakva edukacija iznimno važna za učenike kako bi razvijali svijest o važnosti očuvanja prirode i bili odgovorni građani.

Ova posjeta nije samo predavanje o pčelama; to je podsjetnik da su naši postupci, ma koliko mali bili, ključni za očuvanje prirode koja nas okružuje. Učimo od pčela, ne samo o njihovom životu u košnici, već o važnosti suradnje, odgovornosti i brige za okoliš. Neka svaka pčela bude podsjetnik da je promjena moguća, a naša uloga u očuvanju prirode neprocjenjiva.

Natalija Kočiš Benković