Mladi knjižničari

voditelj: učitelj Ivica Josipović

Izvannastavna aktivnost Mladi knjižničari namijenjena je učenicima od 5. do 8. razreda po načelu vlastitoga interesa i slobodnog izbora.

Ciljevi aktivnosti:  razvijanje interesa za knjigu i poticanje čitanja, razvijanje temeljnih znanja i pozitivnih stavova prema umjetničkome stvaralaštvu i izražavanju, napose pisanoj riječi, stjecanje osnovnih znanja o poslovanju školske knjižnice, usvajanje osnovnih informacijskih kompetencija, razvijanje svijesti o važnosti čitanja i druženja s knjigom (bogaćenje rječnika, lakše komuniciranje, bolje razumijevanje sugovornika…), stjecanje samostalnosti u uporabi različitih izvora informacija i znanja, uvođenje u „tajne knjižničarstva“.

Što i kako? Pomoć u obavljanju knjižničarskih poslova: obrada novih naslova, sređivanje stanja na policama, posudba, popravljanje oštećenih knjiga, sudjelovanje u aktivnostima vezanima uz obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige, Međunarodnog dana školskih knjižnica, blagdana itd., sudjelovanje u školskim projektima i kulturnoj aktivnosti Škole, suradnja s Knjižnicom i čitaonicom Vojnić, organizacija kvizova za poticanje čitanja, izbor najčitača…

Mladi klasičari

voditelj: učitelj Ivica Josipović

Izvannastavna aktivnost Mladi klasičari provodi se već desetak godina. Namijenjena je svim zainteresiranim osmašima, a prvenstveno onima koji će u nastavku školovanja imati Latinski jezik kao obvezan. Učimo osnove rimske civilizacije, latinsku abecedu i izgovor (tradicionalni i klasični), svladavamo izgovor i akcentuaciju riječi te intonaciju rečenice, elementarno upoznajemo gramatiku (deklinacije i konjugacije…) A to nam pomaže u lakšem svladavanju hrvatske gramatike, bržem učenju stranih jezika, razvijanju kombinatorike, razumijevanju stručnih izraza (internacionalizama) na gotovo svim područjima (kemija, fizika, medicina, pravo, farmacija …).