Vremeplov

Osnovna škola Vojnić, smještena na rubu same općine Vojnić, ima duboke korijene koji sežu unatrag do 1890. godine. U to vrijeme, cijeli Kordun imao je tek dvadeset učitelja raspoređenih u 17 četverorazrednih škola. Početkom 20. stoljeća, na području današnje općine Vojnić, isticala su se dva školska centra – jedan u Krstinji i drugi u Vojniću. Područne škole, nekada vitalni centri obrazovanja, danas su zatvorene zbog pomanjkanja djece, ali ostavile su nasljeđe u obliku imena učitelja poput Pajo-Ribara, Anke Vorkapić i Melanije Đurić.

Suvremena lokacija i infrastruktura

Danas, škola zauzima impozantnu parcelu od oko 14.000 četvornih metara, s naglaskom na sportskim terenima poput igrališta za mali nogomet, rukomet, odbojku i košarku. Školski voćnjak i park dodatno obogaćuju okolinu, pružajući učenicima prostor za otkrivanje prirode i ekologije.

Unatoč povijesnim izazovima, osobito nakon Domovinskog rata, Osnovna škola Vojnić uspješno se prilagodila promjenama. Primjetan je kontinuirani rast broja učenika, od oko 180 na 285, no u posljednjim godinama, zbog različitih čimbenika, taj se broj smanjuje te trenutno iznosi 180. Kako bi se omogućila prisutnost raznolike učeničke populacije, organiziran je prijevoz autobusima za one učenike koji dolaze iz udaljenijih područja.

Za sve učenike, bez obzira na njihovu udaljenost ili socioekonomski status, osiguran je topli obrok  što čini školu još pristupačnijom i inkluzivnijom. Osim toga, Školska zadruga “Duga” aktivno sudjeluje u raznim natjecanjima i sajmovima, promovirajući poduzetništvo i zajedništvo među učenicima.

Umjetnost, kultura i sport: Integrirani pristup obrazovanju

Školski list “Paleta”, jedanaest je godina izlazio iz pera talentiranih učenika, postigao je značajne uspjehe na županijskim i državnim susretima. Ovaj multitalentirani kolektiv škole dodatno se ističe i kroz voćnjak koji ne samo da pridonosi toplim obrocima, već i potiče ljubav prema prirodi i poljoprivredi.

No, istinske pobjede škole ogledaju se u rezultatima na raznim natjecanjima, kako na županijskoj, tako i na državnoj razini. U trčanju, Crvenom križu, kvizu “Kroz vrata znanja do putovanja”, i mnogim drugim disciplinama, škola je osvojila niz prvih mjesta. Državna natjecanja iz biologije, sigurnosti u prometu te kviz “Kroz vrata znanja do putovanja” samo su neki od područja na kojima su učenici Osnovne škole Vojnić postizali izniman uspjeh.

Nagrade koje oslikavaju Izvrsnost i angažman

Dobivanje prvog mjesta na državnom natjecanju iz biologije, nagrađivanje za volontersku inicijativu, sudjelovanje u kvizu s putovanjem u Washington, DC, i brojne druge nagrade svjedoče o iznimnoj predanosti učitelja i učenika. Upravo ovi uspjesi ne samo da čine školu ponosnom već i potiču njezine članove na daljnje postignuće u raznolikim područjima.

Osnovna škola Vojnić, isprepletena s bogatom poviješću, nastavlja pružati izvrsnost u obrazovanju, potičući učenike na kreativnost, suradnju i angažman. Njezina priča, iako započeta davno, nastavlja se pisati novim uspjesima i doprinosima zajednici, čineći je nezaobilaznim dijelom obrazovnog pejzaža Republike Hrvatske.

Pogledajte još

Medijska galerija